Home

Napisali

Media o Dossie

Desmond Doss – anioł stróż z Okinawy

Wojna kojarzy się z zabijaniem. Medale dla bohaterów często też kojarzą się z zabijaniem. Desmond Doss też mógłby się z tym kojarzyć. W końcu jest bohaterem wojennym, który brał udział w jednym z najsłynniejszych starć w historii II Wojny Światowej. Mógłby i pewnie niektórzy kojarzą go przede wszystkim z bardzo ciężką kampanią na Okinawie. Ciężką to mało powiedziane, bo mówimy tu o najbardziej krwawej bitwie w historii walk o Pacyfik. Bo choć był żołnierzem i chciał służyć swojemu krajowi to drogę do męstwa wybrał inną. W końcu zamiast odbierać życie uznał, że będzie je ratować.

Całość artykułu można przeczytać tutaj: lekturaobowiazkowa.plMel Gibson wraca z filmem po 10 latach. Sam Worthington: Nie wierzyłem, że ta historia wydarzyła się naprawdę.

Mel Gibson, który w ostatnich latach z wielu powodów nie był ulubieńcem Hollywood, po 10 latach wraca z nowym filmem. Sam Worthington, który gra w nim jedną z głównych ról, opowiada o pracy nad „Przełęczą ocalonych”.

Całość artykułu można przeczytać tutaj: kultura.gazeta.pl„Przełęcz ocalonych” Mela Gibsona. Święta naiwność, doskonały kicz czy ewangeliczny radykalizm w wersji light?

Guadalcanal, Iwo Jima, Okinawa. Trzy krwawe bitwy stoczone przez Amerykanów podczas II wojny światowej na Pacyfiku – zakończone zdobyciem tych strategicznych wysp, japońskich punktów ataku i oporu – doczekały się trzech głośnych filmów. Najnowszy z nich, „Przełęcz ocalonych” Mela Gibsona, od piątku, 4 listopada, jest na naszych ekranach.

Całość artykułu można przeczytać tutaj: wyborcza.plDesmond Doss. Prawdziwa historia bohatera „Przełęczy ocalonych”

W piątek (4 listopada) do kin wchodzi najnowszy film Mela Gibsona „Przełęcz ocalonych”. Hollywoodzka opowieść o szeregowcu, który odmawia noszenia broni i samotnie ratuje 75 żołnierzy wydaje się nieprawdopodobna. Ale zdarzyła się naprawdę.

Całość artykułu można przeczytać tutaj: otowroclaw.plKim był sanitariusz z filmu Mela Gibsona „Przełęcz ocalonych”

„Przełęcz ocalonych” wygląda na zmyśloną na potrzeby Hollywoodu historię. Ale amerykański żołnierz-pacyfista, który zamiast strzelać, udzielał pomocy medycznej rannym, to prawdziwa postać. Podczas walk o Okinawę uratował 75 rannych, za co dostał medal od prezydenta Harry’ego Trumana.

Całość artykułu można przeczytać tutaj: wyborcza.plUzbrojony w Biblię – recenzja filmu Przełęcz ocalonych

Historia całkiem interesująco opowiedziana w dramacie wojennym Przełęcz ocalonych, wyreżyserowanym przez Mela Gibsona, wydarzyła się naprawdę.

Całość artykułu można przeczytać tutaj: gram.pl„Przełęcz ocalonych”: bohater wojenny,
który na front chodził bez broni

Pierwszy od dziesięciu lat film Mela Gibsona potwierdza, że reżyserem jest on tak samo dobrym jak aktorem. I chociaż zdarza mu się chlapnąć antysemickie bzdury w wywiadach, jego filmy pozostają od nich wolne.

Całość artykułu można przeczytać tutaj: film.wp.plDesmond T. Doss i jego wojna bez karabinu

Atak na Pearl Harbor otworzył kolejny teatr działań wojennych podczas II wojny światowej. Armia Stanów Zjednoczonych wysłała swoje wojska na Pacyfik, aby ostatecznie rozprawiły się z Cesarstwem Japonii. Tysiące młodych ludzi otrzymało karty powołań, a między nimi był Desmond T. Doss, który już na początku wojskowej kariery sprawił swoim przełożonym nie mały kłopot.

Całość artykułu można przeczytać tutaj: historia.org.plSanitariusz Desmond Doss – odznaczony Medalem Honoru

„Japończycy za wszelką cenę próbowali dostać sanitariuszy. Zarówno oni jak i posiadacze BAR’ów byli najbardziej znienawidzonymi żołnierzami naszej armii. Uczono ich zabijać medyków, bo jeśli nie byłoby ich, to nikt nie mógł zająć się rannymi. To miało wpłynąć na nasze morale. Wszyscy sanitariusze byli uzbrojeni, oprócz mnie.” Tak po latach wspominał swoje przeżycia podczas walk na Okinawie żołnierz 77. Dywizji Piechoty Desmond Doss, odznaczony Medalem Honoru. Jego historię przedstawia film w reżyserii Mela Gibsona, „Hacksaw Ridge”. Ale zanim wejdzie on do kin portal „Nowa Strategia” zaprasza do zapoznania się z jego historią.

Całość artykułu można przeczytać tutaj: nowastrategia.org.pl


Przełęcz ocalonych – prawdziwa historia była bardziej absurdalna

Andrew Garfield wyjawił w jednym z wywiadów, że Mel Gibson nie mógł przenieść wszystkich zachowań Dossa z pola bitwy, bo widzowie pomyśleliby, że to absurdalne.

Całość artykułu można przeczytać tutaj: naekranie.pl